Település:
Nógrád megye, Pásztó


Középkori üveghuta


Pásztó, Múzeumkert 5.

 
A középkori üveghuta
 
Az Oskolamester házának déli oldala mellett található. 20 m hosszú, 7 m széles, két helyiségből álló kőépület. Feltárását 1986-ban Dr. Valter Ilona végezte. A falmaradvány tetejét égésréteg borította. Az égés korát a benne talált leletek alapján 1230 tájára keltezhetjük. Az égésréteg alatt talált edénytöredékek a 12. század elejére utalnak.
 
Az épület falai 1,5 m magasságúra becsülhetők. A falakban található gerendaszékek és a padló cölöplyukai alapján rekonstruálható, hogy az épületet nyitott fedélszékes gerendaszerkezet fedte. Az ásatás során három kemencealap került elő. Ezek az üveggyártáshoz nélkülözhetetlen hármas kemencerendszer elemei: előmelegítő, formázó és temperáló (feszültségmentesítő) kemence. Az ásatás során a kemencealapok környékén üvegsalak és zöld üvegrögök kerültek elő. Ezek laboratóriumi vizsgálata bizonyította, hogy a műhelyépületben üveggyártás zajlott, melyet a 12. század elején a bencés szerzetesek kezdtek el, de az 1190 táján megtelepedő ciszterek is használták az üveghutát egészen az 1230-körüli leégésig.
 
Hazánkban egyedülálló ipartörténeti emlék, de Közép-Európában is egyike a legkorábbi ismert és feltárt üvegolvasztó műhelyeknek VALTER & HÍR (1995).
 
 Forrás: paszto.környeke.hu
 
 
 
 
 

 

 

 

 

 

HelyiVilága Magazin ajánló

További magazin cikkek »

 

Helyi látnivalók

További helyi látnivalók »

 

Helyi Programok / események

További helyi programok / események »

 

Helyi szolgáltatók

További helyi szolgáltatók »