Település:
Zala megye, Keszthely
Balatoni Borbarát Hölgyek Egyesülete

Elsődleges célunk a balatoni, zalai kiváló minőségű magyar borok megismertetése, kínálása, a kulturált borfogyasztási szokások terjesztése.
Egyesületünk ez évben, 2010. január 19-én ünnepelte megalakulásának és Keszthely Város, valamint Zala megye hírnevének öregbítése érdekében kifejtett aktív munkásságának és fennállásának XI. évfordulóját.
Elsődleges célunk a balatoni, zalai kiváló minőségű magyar borok megismertetése, kínálása, a kulturált borfogyasztási szokások terjesztése, a szőlőtermesztéshez- borászathoz kapcsolódó tradicionális hagyományok felkutatása, ápolása, civil szervezetekkel-, helyi és a környékbeli települések vezetőivel és intézményekkel aktív és értékkel bíró kapcsolatok kiépítése. A lakókörnyezetünk fejlődéséért, az itt élő emberek és az idelátogató vendégek igényes kikapcsolódásáért olyan köztéri /bevételi mentes/ kulturális rendezvények szervezését és lebonyolítását is felvállaljuk, mely több ezres lakossági érdeklődésre tart számot, természetesen minden esetben a bor és a szőlőkultúra népszerűsítésének társításával.
Egyesületünk 40 fős Hölgykoszorúja Keszthelyen és vonzáskörzetében él, de vannak tagjaink Badacsonyból, Orosztonyból is. Az azonban mindannyiunk közös érdeke, / akár közvetlenül, akár közvetve, de meghatározó számunkra az idegenforgalom minőségi fejlődése/ hogy az idelátogató vendégek a lehető legjobb benyomásokkal, és élményekkel térjenek haza az üdülésükből.
Köztéri rendezvényeink:
1./ Nagyon szép sikernek könyvelhetjük el a Keszthely Városi Farsangi Karnevált, melyet - tizenkettedik alkalommal - ez év március 5-én nagy létszámú érdeklődő közönség és jelmezes-maskarás felvonuló örömére szerveztünk. Egyéni és csoportos jelmezes verseny formájában az 5 tagú zsűri értékelése alapján fődíj, helyezési pénzjutalmak és értékes különdíjak kerültek kiosztásra a legötletesebb jelmezbeöltözöttek között. A több-ezres érdeklődő tömeg Keszthely város sétálóutcáján gyönyörködhetett a karneváli menetben, melyben részt vettek: országos borlovagrendek, néptáncosok, népdalénekesek, gólyalábasok, bohócok, ütőzenekar, karneváli hercegi pár, gladiátorok és a maskarások színes forgataga. A jelmezes versenyzők a Fő téren felállított színpadon rövid produkciójukkal is bemutatkozhattak a nagyközönség előtt. Az ünnepség végén a felvonuló jelmezeseket és minden Vendégszereplőt (kb.6-700 főt) teával, borral, farsangi fánkkal, süteménnyel és zsíros kenyérrel vendégeltük meg.
2./Terveink szerint 2011. szept. 24-én kerülne sor a Tangóharmonikás Szüreti Fesztivál megrendezésére, melynek hangulatát előkészíti és megalapozza a kb.400 fős létszámú Szüreti Felvonulás - végig sétálva a belvároson, le a Balaton-part Zenepavilon térre: borlovagrendek, város vezetői, meghívott magas rangú vendégeink szüretelő jelmezbe öltözött óvodások, iskolások, nyugdíjas klubok, civil szervezetek, szüreti bírói pár, néptáncosok, bohócok és a felvonuló tömeget zárják az elmaradhatatlan harmonikások, mintegy élő zenei kísérettel. A fenti rendezvényhez hasonlóan, itt is megvendégelünk minden felvonulót egy kis harapnivalóval, borral,és üdítővel. Az ország különböző pontjairól érkező amatőr harmonikások a zsűri – élükön Tabányi Mihály világhírű harmonika művész – előtt adják elő tudásukat. A megmérettetés alapján, a Harmonika-verseny befejeztével értékes díjakat osztunk ki az egyéni és a zenekari kategóriában szereplő versenyzők között.
3./ Egyesületünkön belül megalakítottuk a megjelenésében nagyon látványos „Barokk hangulat” csoportot. Keszthely város gyökereiből – a grófi Festetics család életéből, maradandó alkotásaiból - táplálkozva megidézzük Keszthely barokk-kori fényét, ehhez korhű dokumentumok és stílusjegyek alapján varrattuk meg ruhakölteményeinket. Hozzá illő barokk táncok betanulásával tisztelgünk Keszthelyi Városnapi ünnepségeken, egyéb olyan programokon, ahol méltó módón emelhetjük a rendezvény fényét, pld. Visegrádi Négyek Keszthelyi találkozója, Múzeumok éjszakája, Balatonfüredi Korok Fesztiválja /terveink között még sok egyéb más bemutatkozás is szerepel, pld: az idei Győri Barokk esküvőn való megjelenés stb./. De nagy örömmel tanulunk meg és ha hívnak szeretettel és szívesen adunk elő egyéb táncokat is.
Borászati és szőlészeti kultúrához, és a tradicionális néphagyományokhoz kapcsolódó rendezvényeink:
- Vince napi évfordulóhoz kapcsolódó Borhölgyi tagavató ünnepség a Keszthelyi Festetics Kastély múzeum nagytermeiben: Dunántúli borlovagrendek képviselői, Város vezetése és a meghívott Vendégeink előtt ünnepélyes avatás, műsorral és állófogadással egybekötve minden és januárjában.
- Márton napján a "Férfiak dicsérete" szintén hagyománnyá nőtte ki magát. Egyesületi munkáinkat a kezdetektől fogva végigtámogatja a Keszthely Térségi Vállalkozói Klub. Minekutána 1999-ben megleptek bennünket egy meghitt Nőnapi ünnepséggel, úgy határoztunk, hogy viszonozzuk kedvességüket és figyelmességüket, így jött létre és azóta is ápoljuk a novemberi Márton napi Férfiúi Ünnepséget.
- Nemzetközi és határ-menti kapcsolatok ápolása, szélesítése: igyekszünk minden évben - amennyire az anyagi helyzetünk engedi - meglátogatni egy-egy határ-menti bortermelő vidéket, Borászt és kapcsolatot, barátságot kialakítani az ottaniakkal.
- Kommentált borbemutatók, borkóstolók tartását szervezzük a környezetünkben élő, borászati szakmában jártas és elismert borászokkal.
- Borbíráló, borminősítő rendezvényeken aktív a részvételünk háziasszonyi szerepben.
Egyéb programjaink:
- Adventi készülődés és kiállítás - bekapcsolódva Keszthely Város rendezvénysorozatába, karitatív segítségnyújtás a rászoruló gyerekek részére, 2009-ben erdélyi óvodaotthon kicsinyeinek küldtünk ajándékcsomagokat.
Mint ahogy a legelején utaltam rá: bevételi, nyereség-orientált tevékenységet nem folytatunk, de megkeressük azokat a forrásokat, akik megértik, elfogadják és értékelik szándékainkat és tetteinket úgy, hogy akár pénzbeli, akár társadalmi összefogással mellénk állnak és hozzájárulnak rendezvényeink sikeres és színvonalas megszervezéséhez /Helyi Önkormányzat, Zala Megyei Közgyűlés, Bankok, Pénzintézetek, Civil szervezetek stb./, de segítő forrás a pályázati úton megnyert támogatás lehetősége is.
A tíz éves fennmaradásunk záloga annak, hogy érdemesnek találtatott arra a 40 fős csapatunk, hogy megmérettetve megbecsült civil szervezete lett Keszthelynek, környékének és Zala megyénknek. Olyannyira, hogy 2009 év júniusában –Keszthely Város napján – Egyesületi munkánk elismeréseként megtiszteltető kitüntetésben részesültünk: Keszthely Város Turizmusáért Különdíjat kaptunk, – melyet egyébként még soha nem ítéltek oda civil szervezetnek.
Balaton parti patinás Városunk kulturális élete, az itt élők és az idelátogató vendégek közérzete és a turizmus fejlődése mindannyiunk számára fontos, hisz a privát életünknek is – közvetlen, vagy közvetetten de – ez az elsődleges bevételi forrása, ez szabja meg Keszthely és környéke fejlődését és a siker ütemét.
CÍm: , Dózsa Gy. u. 14.
HelyiVilága Magazin ajánló









Helyi látnivalók









Helyi Programok / események









További helyi programok / események »
Helyi szolgáltatók








