Település:
Komárom-Esztergom megye, Esztergom
Meseszép falu a környéken
Pilisszentlélek Esztergomtól 6.km-re a szerpentin út mellett helyezkedik el
Ezen a képen jól látszik, ahogyan a falu megbújik a völgyben – most különösen látványos, hogy nincsenek lombok. A Pilis és a Visegrádi-hegység között, a Szentléleki völgymedencében fekszik. A Pilisi Tájvédelmi Körzet és a Duna-Ipoly Nemzeti park része. Ma alig 300-an lakják.
A településen kőeszközöket találtak, amely azt bizonyítja, hogy már az őskorban is lakott volt. Az Árpád-korban királyi vadászterület, de 1236-ban a szentkereszti pálosoknak adományozták az egész területet.
A török időben elpusztult a falu és a pálos kolostor is. Amikor a törökök elfoglalták Budát, majd Esztergomot, a falu is teljesen elnéptelenedett.
1703-ban aztán a pálosok üveges mestert telepítettek a faluba. András mester volt a neve – és ő volt a szentléleki völgy első lakója a középkor után. Mivel üveges volt, mestersége után „Hutás” Andrásnak nevezték el. A települést pedig Hutának kezdték nevezni a környéken élők. Még ma is ki van írva a Pilisszentlélek tábla alá az, hogy Huta.
Kocsma, templom és falumúzeum
Na, és hol volt „Hutás” András műhelye? Hát, a híres kocsma volt a műhely – a ma olyan népszerű „Teca kocsmája”. Ez az épület nemcsak a sorozat központi épülete, hanem a falué is – ugyanis András mester ebben a házban rendezte be az üveges műhelyét. Ma leginkább szelfiznek az emberek a kocsma előtt – és csak kevesen tudják, milyen fontos épület ez a falu történetében.
A falu központja felé sétálva a falumúzeumot találjuk, amely jellegzetes, pilisi-szlovák népi építészeti stílusú ház. Itt található a község helytörténeti és néprajzi gyűjteménye, a régészeti leletek, dokumentumok, és iratok, amelyek bizonyítják, mennyire régóta lakják a települést.
Forrás Országkép
HelyiVilága Magazin ajánló
Helyi látnivalók
Helyi Programok / események
További helyi programok / események »
Helyi szolgáltatók