Település:
Fejér megye, Székesfehérvár
Létrehozva:
2019-09-12 21:46:38
Romkert

A középkori Magyarország legfontosabb templomának, a Szűz Mária királyi prépostsági templom maradványait őrzi.
A középkori Magyarország koronázó temploma, Székesfehérvár Királyi bazilikája
A főtér keleti szélén, a püspökség telke mellett húzódó romterület a középkori Magyarország legfontosabb templomának, a Szűz Mária királyi prépostsági templom maradványait őrzi. A templom alapítója maga az államalapító Szent István volt, akit itt temettek el, és akinek halála után (1038) 1543-ig, a város török kézre kerüléséig, minden magyar királyt ezen a helyen, az egykori bazilikában koronáztak meg. A koronázótemplom emellett Szent István király és fia, Szent Imre herceg és még tizennégy magyar király, számos királyi családtag, valamint külön királyi kegyből számos előkelőség temetkezési helye is volt.
A templom története, átépítései
A templom többször újjáépült a történelem során. A XII. században, István király 1083-ban történt szenté avatása után megkezdődtek a királyi temetkezések a templomban. A következő nagy átalakulása a XIV. században volt, amikor a férfi ágon kihalt Árpád-ház trónján Anjou Károly Róbert, az Árpádok nőági leszármazottja következett. Károly Róbert az államalapító dinasztiához fűződő kapcsolatát hangsúlyozandó, a tűzvészektől pusztított és megtépázott templomot újjáépíttette, és a XIII. században a királyi temetkezések szempontjából mellőzött templomot újra királyi temetkező hellyé tette. Utódai 1543-ig, Luxemburgi Zsigmond kivételével mindannyian a koronázó templomba temetkeztek.
A Szűz Mária-templom utolsó nagy átépítése Hunyadi Mátyás nevéhez fűződik, aki több más mellett jelentős építkezésekkel is kifejezésre kívánta juttatni rátermettségét és legitimitását a magyar trónon. Ennek eredményeként az eredeti épületet mintegy felével megnövekedve hatalmas, késő gótikus templomot építtetett.
Szent István öröksége
Feladatai (pl.: a koronázási ékszerek őrzése) az épülettel együtt változtak az idők során, de koronázó templom volta mindvégig fennállt. Ezt a rangját az államalapító sírja biztosította. A magyar szokásjog már az Árpád-kortól csak az államalapító sírját őrző székesfehérvári Szűz Mária-templomban történt koronázást tekintette érvényesnek. A sírhely, a szentté avatott uralkodó testereklyéi, az általa készíttetett és koronázási palásttá alakított miseruha képezték azt a látható és kézzelfogható Szent István-i örökséget, amelyben a középkor a szent király oltalmazó és segítő erejének megtestesítőit látta.
A templom pusztulása
A templom végső romlása tornyának 1601-ben bekövetkezett felrobbanásával kezdődött el. Építőköveit elhordták, és azokat a városfalak építésére használták fel. 1688-ban, a török hódoltság végén már csak a templom északi oldalán megmaradt kápolnák emlékeztettek a egykori fényes épületre. Az újjászerveződő ország nem talált jogfolytonosságot az egykori épülettel, így történhetett, hogy helyén új templomot nem emeltek. A templom mellett a középkorban működő papi testület alkotta Szűz Mária-prépostság még újjászületett, 1777-ben azonban megszűnt, hogy helyét a Mária Terézia királynő alapította püspökségnek adja át. A koronázások színhelye a török hódoltság korának koronázó temploma, a pozsonyi Szent Márton-templom maradt, majd 1867 után a budavári Nagyboldogasszony-templom, a mai Mátyás-templom lett.
A romkert, mint Nemzeti emlékhely
A templom maradványai a XIX. század második felében megindult ásatásokkal kezdtek a tudományos és közérdeklődés fókuszába kerülni. Az ásatások feltárták a bazilika jelentős részét és szabadtéri romkertként tették láthatóvá. Mauzóleumában Szent István szarkofágja és Aba Novák Vilmos történelmi seccója is megtekinthető. Az 1939-ben készült monumentális mű a mauzóleum falát díszíti A közel 130 négyzetméteres történelmi seccó a Szent Korona és a Szent Jobb történetét eleveníti meg, de látható rajta Vajk megkeresztelése, Szent István koronázása és a magyar történelem kiemelkedő alakjai, királyai, sőt még az adott korszakot képviselő közéleti személyiségek is feltűnnek a falakon. A Szent István szarkofágjának részére Lux Géza tervei alapján emelt mauzóleum és kőtár külső falait Madarassy Walter finom domborművei, az ablakokat Árkayné Sztehlo Lili páratlanul szép üvegfestményei ékesítik. Ezek a csodás képzőművészeti alkotások is segítenek nekünk abban, hogy történelmünk jeles uralkodóira méltóképpen és örökké emlékezzünk.
Kiemelt ApróHirdetések

Eladó ingatlanát hirdesse meg 300 hirdetőportálon
Országos, országos megjelenés
30,000,000 Ft

Eladó autóját hirdesse meg 300 hirdetőportálon
Országos, országos megjelenés
2,000,000 Ft

Álláshirdetését hirdesse meg 300 hirdetőportálon
Országos, országos megjelenés

Társad, párod, szerelmed itt keresd!
Országos, országos megjelenés
0.00
További kiemelt ApróHirdetések »
HelyiVilága Magazin ajánló

Az alga ,mint szuper táplálék?
Egészség, Megelőzés

Egyben sült kacsa recept
Receptek, Főétel receptek

A természet patikája
Életmód, Élet

Letenye – platán
Helyi történetek, Helyi történetek

Kutyus
Cukiságok, Állati cukiságok

Szép kertek
Nagyvilág, Érdekességek

Turul története
Helyi történetek, Helyi történetek

Vasárnap jó ebédhez ne szóljon a flex!
Életmód, Élet

A cékla
Egészség, Megelőzés
Helyi látnivalók

Veres Péter Szobor
Hajdú-Bihar megye, Balmazújváros

Hársas-völgyek (Lipina)
Pest megye, Albertirsa

Millenniumi emlékmű
Szabolcs-Szatmár-Bereg megye, Nagykálló

Szent György templom
Pest megye, Nagykáta

Hősök kertje és emlékmű
Békés megye, Elek

Református Nagytemplom
Pest megye, Cegléd

Szentháromság-templom (Letenye)
Zala megye, Letenye

Rába Quelle Gyógy-, Termál- és Élményfürdő
Győr-Moson-Sopron megye, Győr

Wodianer-kastély
Pest megye, Maglód
Helyi Programok / események

Szitakötő Gyerekház
Programok

Alma Együttes
Programok

Kéktói Ménes
Programok

Hegyvidéki Barkácsműhely
Programok

Asztalitenisz: Utánpótlás sikerek a Dél-Alföldi régiós versenyen
Programok

"Nyelvünk erdőzúgása"
Programok

A kommunizmus áldozatainak emléknapja
Programok

Meghívó közös adventi gyertyagyújtásra
Programok

Játszóház és Táncház
Programok
További helyi programok / események »
Helyi szolgáltatók

Civil szervezetek
Tolna megye, Tamási

Gyermek háziorvosok és Védőnői Szolgálat
Békés megye, Gyula

Keresd a könyvet!
Fejér megye, Székesfehérvár

BFK III. Kerületi Hivatal
Budapest, 3. kerület

Polgármesteri Hivatal
Szabolcs-Szatmár-Bereg megye, Vásárosnamény

Ady Endre Könyvtár
Heves megye, Hatvan

Népesség Vallás
Zala megye, Zalalövő

Kecel Szabadidőparkja
Bács-Kiskun megye, Kecel

Tamási Rendőrkapitányság
Tolna megye, Tamási