Település:
Budapest, 11. kerület
Létrehozva:
2020-03-15 13:43:29
Szent Imre Egyetemi Oktatókórház

1115. Budapest, Xl.ker. Tétényi út 12 - 16. Tel:06/1/464-8600
Szent Imre Egyetemi Oktatókórház
Kórházunk története
A XIX. század végén és a XX. század első felében a Szent Imre Kórház helyén egy „Erzsébet Sósfürdő” nevű gyógyüdülő központ működött. A fürdő története 1850 körül kezdődött, mikor a terület tulajdonosa kutakat ásatott, mert – zöldségtermelő lévén – az öntözéshez sok vízre volt szüksége. A feltörő vizet meglepően keserűnek találták, ezért 1853-ban vegyelemeztették, s a szakvéleménynek megfelelően egy évvel később Unger Ferenc budai gyógyszerész a források felhasználásával gyógyvíz-fürdőt építtetett. A vizet szorulás, gyomor- és vastagbélhurut, nőgyógyászati és mozgásszervi panaszok esetén (köszvény, csúz), valamint idült bőrbetegségek ellen ajánlották.
Unger Ferencről Mattoni Henrikre szállt a fürdő tulajdonjoga. Mattoni új fürdőépületet hozott létre, melynek terveit Ybl Miklós készítette. A gyógyüdülő komplexum az I. Világháború előtt élte fénykorát.
A két Világháború között a fürdő környezetét beépítették, minek következtében a felszíni kutak vízhozama jelentős mértékben csökkent. A természetes gyógymód e népszerű eszköze már-már elapadni látszott, mikor váratlanul 1943-ban 536 méter mélyen a kutatók 49oC hőmérsékletű termálvízre bukkantak. Nőgyógyászati fürdőkórház létesítését tervezték, az új lehetőséget azonban a II. Világháború kirobbanása miatt nem tudták kihasználni. A Háború után folytatták a már megkezdett munkálatokat, ám egy kormányrendeletnek megfelelően – és a régi álmokkal ellentétben – a dél-budai terület ellátására szolgáló, 362 ágyas, általános jellegű kórházat építettek. A Fővárosi Tanács Tétényi úti Kórháza 1950. június 20.-án nyitotta meg kapuit a rászorulók előtt.
A 60-as évek végén és a 70-es években jelentős mértékben megnőtt Dél-Buda lakosságszáma. A növekvő igények hatására a Kórházat új pavilonokkal bővítették: 1972-ben adták át a „C”, majd 1978-ban a „B” épületet.
A ’70-es években lezajlott fővárosi kórház-integrációk keretében több intézményt is a Fővárosi Tanács Tétényi úti Kórházához csatoltak, minek köszönhetően az ágyak száma 1980-ban már elérte a 1143-at, s miután a dél-budai alapellátást is a kórházhoz vonták, az itt dolgozó munkatársak száma 2200 főre emelkedett.
1988-ban a kórház területére egy Részvénytársaság üzemeltette művese állomást telepítettek, amely 19 éven át ideiglenes épületben működött, s közben tulajdonosa is változott. 2007-ben azután felépült a B.Braun Avitum Hungary Zrt. korszerű, új nefrocentruma, amely a kórházzal szoros együttműködésben komplex vesebeteg-ellátást biztosít a terület lakosságának.
Az 1990-es években részben az egészségügyi kapacitástörvény előírásai miatt, részben saját elhatározásból, valamint a „B” és „C” épületek komfortosításának következményeként a kórház ágyszáma fokozatosan csökkent. Megszűnt az integráció is. Az intézmény kötelékéből levált előbb a dél-budai alapellátás, majd a két kerületi szakorvosi rendelőintézet. Végül – 2003-ban – a kórház egy telephelyűvé vált.
A Szent Imre Kórház a szakorvos-képzésben, az orvos-továbbképzésben és a medikusok gyakorlati oktatásában egyaránt évtizedek óta részt vesz. 1999 őszén a SOTE az intézet Patológiai Osztályát teljes körű, az összes többi osztályt pedig részképzésre akkreditálta. Az akkreditációt 2008-ban megújították.
1999-ben kezdték meg a kórház teljes rekonstrukcióját, melynek első lépésében a műtéti szakmákat, valamint az intenzív ellátást magában foglaló „A” épület bővítését és átépítését valósították meg. Ennek keretében Központi Műtőblokkot alakítottak ki, folyamatosan működő, új Sürgősségi Egységet hoztak létre, korszerűsítették a hotelszolgálatot és modern, digitális eszközökkel látták el a célszerűen telepített képalkotó diagnosztikát.
A jelenleg 678 ágyas Szent Imre Kórházban az aktív ellátást a Sürgősségi Betegellátó Centrum, az Operatív Szakmák Mátrix Szervezete, a Belgyógyászati Szakmák Mátrix Szervezete, valamint az osztályszerkezetben működő Neurológia és Pszichiátria képviselik. A hosszabb idejű ápolást nyújtó egységek: a Neurológiai (Stroke-) Rehabilitációs Osztály, a Krónikus Pszichiátriai Osztály, a Krónikus Osztály, a Geriátriai és Geronto-pszichiátriai Rehabilitációs Osztály.
A Sürgősségi Centrumban a Sürgősségi Betegellátó Egység mellett Intenzív Terápiás Egység, és Központi Műtő és Aneszteziológiai Szolgálat található. A Sürgősségi Betegellátó Egységhez közvetlenül kapcsolódik az Országos Mentőszolgálat és a Főnix Betegszállító Szolgálat kihelyezett egysége, valamint a Főnix által üzemeltetett alapellátási ügyelet. A 2009-ben létrehozott Speciális Intenzív Ápolási Egység a korábbi Postoperatív Őrző, a Koronária Őrző és a Neurointenzív Terápiás Egység jogutódjaként alakult meg.
Az Operatív Szakmák Mátrix Szervezetéhez Általános Sebészeti-, Érsebészeti-, Plasztikai Sebészeti-, Szülészeti-Nőgyógyászati-, Fül-Orr-Gégészeti- és Szemészeti Profil tartozik.
A Belgyógyászati Szakmák Mátrix Szervezetének egyes profiljai a következők: Nefrológiai- Hipertónia Profil, Angiológiai Profil, Gastroenterológiai Profil, Kardiometabolikus Centrum – ezen belül Kardiológiai Profil, Endokrinológiai- és Diabetológiai Részleg, valamint az Obezitológiai- Lipidológiai Profil, a Klinikai Onkológiai Profil és a Kiemelt Hotelszolgálati Egység.
A klinikai osztályok munkájához korszerű színvonalú központi diagnosztika szolgál háttérül. A laboratóriumban hematológiai és kémiai vizsgálatokat végeznek. A ritka, különleges vizsgálatokhoz külső szolgáltatót vesznek igénybe. A Képalkotó Diagnosztikai Osztályon hagyományos röntgen, ultrahang diagnosztikai, mammográfiás és denzitometriás egység, valamint CT és izotóp laboratórium várja a betegeket, valamint az angiográfiás részleg.
A kórház osztályainak számos beteg-klub, illetve egyesület köszönheti létrejöttét, ilyen például a több mint 20 éve működő Lipid Klub, a több mint másfél évtizedes Daganatos Betegek TUBA Klubja, valamint a nemrég létesített Őszirózsa Menopauza Klub, a Kismama Klub, a Szülésre Felkészítő Klub, a Gasztro Klub, a Cukorbeteg Klub, a Sclerosis Multiplex (SM) Klub.
A Szent Imre Kórház 2009-ben a dél-budai felnőtt lakosok fekvőbeteg-ellátó intézménye. Az intézmény ellátási kötelezettsége azonban kiterjed két agglomerációs településre (Etyek és Mány) is.
A járóbeteg-ellátás a Bártfai utcai Rendelőben és a „K” épület földszintjén elhelyezett kórházi Szakambulanciákon folyik.
A kórház teljes rekonstrukciójának második üteme a ’C”, illetve az „R” épületek korszerűsítését tűzte ki célul, s emellett egy új, 180 férőhelyes hotelépület – „K” épület – is elkészült már. A három épület a "C", az "R" és a "K" használatba vétele 2010 végére be is fejeződött.
A harmadik ütem célkitűzése a „B” épület, egy új kiszolgáló és igazgatási épület, valamint a kazánház és a műhelyépület rekonstrukciója, mely még várat magára.
Szent Imre Egyetemi Oktatókórház 1115 Budapest, Tétényi út 12-16. Telefon: 464-8600 időpont kérés: 06/1/464-8686 Fax: 203-3645 E-mail: pr@szentimrekorhaz.hu
Forrás:szentimrekorhaz.hu
Kiemelt ApróHirdetések

Álláshirdetését hirdesse meg 300 hirdetőportálon
Országos, országos megjelenés

Eladó autóját hirdesse meg 300 hirdetőportálon
Országos, országos megjelenés
2,000,000 Ft

Társad, párod, szerelmed itt keresd!
Országos, országos megjelenés
0.00

Eladó ingatlanát hirdesse meg 300 hirdetőportálon
Országos, országos megjelenés
30,000,000 Ft
További kiemelt ApróHirdetések »
HelyiVilága Magazin ajánló

7 tipp, amellyel egyszerűen léphetsz be az egészséges életmód kapuján
Egészség, Megelőzés

Római katolikus templom története 2
Helyi történetek, Helyi történetek

Szuper élelmiszer: Cékla
Egészség, Megelőzés

Salgótarjáni fogaskerekű vasút
Helyi történetek, Helyi történetek

Megfázás ellen – Tanyasi tyúkhúsleves
Receptek, Főétel receptek

Ünnep utáni diéta: hasznos tippek a túlevés ellen
Életmód, Élet

Kincsem
Nagyvilág, Érdekességek

Ázsiai oroszlán
Nagyvilág, Érdekességek

5 tévhit a munkahelyváltásról, ami 10 éve igaz volt, de ma már nem
Életmód, Élet
Helyi látnivalók

Múemlékek Gyomaendrőd
Békés megye, Gyomaendrőd

Utolsó Vacsora Római Katolikus Templom
Somogy megye, Tab

I. világháborús emlékmű
Tolna megye, Paks

Summás emlékmű
Borsod-Abaúj-Zemplén megye, Mezőkövesd

Harangház
Hajdú-Bihar megye, Hajdúszoboszló

Rajeczky dombormű
Nógrád megye, Pásztó

Tárház
Vas megye, Celldömölk

Kecskeméti Planetárium
Bács-Kiskun megye, Kecskemét

Óvári Messzelátó
Veszprém megye, Balatonalmádi
Helyi Programok / események

Kölyök Szilveszter 2019
Programok

Edda művek koncert
Programok

Bükki Nemzeti Park
Programok

GYÖNGYÖK Mátra Művelődési Központ
Programok

Dunavecse hídi - vásár
Programok

Dallamról Dallamra
Programok

Szeged Megyei Jogú város, Magyarország
Programok

Szeged 300 kiállítás
Programok

Adventi programok december 22-ig
Programok
További helyi programok / események »
Helyi szolgáltatók

Egészségügyi Központ
Szabolcs-Szatmár-Bereg megye, Balkány

József Attila Művelődési ház
Komárom-Esztergom megye, Tatabánya

Napsugár Bölcsőde
Szabolcs-Szatmár-Bereg megye, Nyírbátor

Vörösmarty Művelődési Ház
Pest megye, Fót

Gyöngy Gyógyszertár
Heves megye, Gyöngyös

Városi Könyvtár
Heves megye, Kisköre

Kertvárosi Egészségügyi Szolgálat
Budapest, 16. kerület

Gyermek háziorvosok és Védőnői Szolgálat
Békés megye, Gyula

Foglalkoztatási Osztály: február 11-én nem lesz ügyfélfogadás
Bács-Kiskun megye, Kiskunmajsa