Település:
Veszprém megye, Pápa


Eszterházy-kastély Pápa


Az egyemeletes barokk kastély a versailles-i kastélytípusba tartozik

Esterházy-kastély (Pápa)

Esterházy-kastély (Pápa)
Az Esterházy-kastély a Fő tér felől
Az Esterházy-kastély a Fő tér felől
Ország  Magyarország
Épült 1743 - 1784
Építész Franz Anton Pilgram, Fellner Jakab, Grossmann József
Stílus barokk
Család Esterházy család

Jelenlegi funkció múzeum, kápolna
Tulajdoni helyzet állami tulajdon
Fenntartó Pápa Város Önkormányzata
Elhelyezkedése
Esterházy-kastély (Pápa) (Veszprém megye)
Esterházy-kastély (Pápa)
Esterházy-kastély (Pápa)
Pozíció Veszprém megye térképén
é. sz. 47° 19′ 50″k. h. 17° 27′ 57″Koordináták: é. sz. 47° 19′ 50″, k. h. 17° 27′ 57″térkép ▼
Esterházy-kastély (Pápa) weboldala
 
Pápa 1597-ben
 
Pápa 1617-ben
 
Az egykori városi erődrendszer a mai városszerkezetben

Az Esterházy-kastély Pápán, a városközpontban, a Fő téren, a Nagytemplom mögött található. A barokk kastély és az egykori erődrendszer fontos szerepet töltött be város történelmében, fejlődésében. A megújult kastély pedig kiemelt idegenforgalmi vonzerőt ad ismételten a városnak.

 

Építése

A pápai Esterházy-kastély épületének előzménye a Garaiak által a 15. század első felében emelt vár állt (részben) a helyén. Az első feljegyzett török támadás 1529-ben érte Pápát és a környékbeli falvakat a Bécs felé menetelő hadak részéről, azonban nem kizárt – bár erről írásos emlék nem maradt fenn –, hogy portyázó csapatok már az 1526-os dúláskor elérték a várost, és minden bizonnyal az 1532-es hadjárat sem kerülte el. Valószínűleg ekkor épült ki az első gyenge földsánc a város körül. A várat a török uralom alatt tovább építették. A pápai uradalom 1626-ban lett az Esterházyaké, ebben az időben pusztított egy jelentős tűzvész a városban, mely jelentős mértékben megrongálta a várkastélyt (és a templomot is.) 1704-ben a helyőrség Rákóczi mellé állt, 1707-ben pedig császári hadak szállták meg, később pusztulni kezdett.

Esterházy Ferenc a 17. század közepén lett Pápa ura, 1743-ban egy igen monumentális rezidenciát terveztetett Franz Anton Pilgrammal a katonai funkcióját elveszítő vár helyére. Halála után Fellner Jakab, majd miután ő is elhunyt, Grossmann József folytatta a munkát. A vizesárokkal körbevett épület látványtervét őrzi a kastély Nádor-termének falát díszítő falkép. Ez az elképzelés végül nem valósult meg teljes egészében, ugyanis a pápai birtokot megöröklő Eszterházy Károly figyelmét inkább egyházi építkezései kötötték le. A barokk kastély építése csak az 1784[1]-ben fejeződött be, miközben a kivitelezési munkálatokat a kor jeles mesteri - Grossmann József mellett Fellner Jakab - vezették.[2] 1945-től 1959-ig a szovjet hadsereg használta a kastélyt, sajnos ebben az időszakban nem csak az épületben keletkeztek jelentős károk, de megsemmisült illetve eltűnt szinte a teljes belső berendezés is. Az ezt követő időszakban a városi könyvtár, a zeneiskola, a művelődési ház és az helytörténeti múzeum volt a kastély lakója. Az 1960-as évek közepén került sor a külső homlokzat renoválására, majd az 1990-ben a kastélykápolna helyreállítására, melynek színvonalát az Europa Nostra-díj igazolja. Időközben a belső terek olyan állapotba kerültek, hogy egy az 1996-ban elvégzett vizsgálat megállapította életveszélyt jelentenek a látogatókra. A főépület felújítására több ütemben 1988 és 2015. között került sor. Melléképülete a váristálló még nem újult meg.

Az épület építészeti kialakítása

A kastély főépülete

Az egyemeletes barokk kastély a versailles-i kastélytípusba tartozik. Az épület parkra néző főszárnya íves oromzattal záruló középrizalittal és sarokrizalittal tagolt. Az oromzaton látjuk az Esterházy-címert. A két szárny manzárdtetős sarokrizalitokkal végződik.[3] Az épületegyüttes középső szárnyában lettek kialakítva a reprezentációs helyiségek, míg az oldalszárnyakban lévő vendéglakosztályok mellett a nyugati szárnyban volt a tulajdonos magánlakosztálya, míg a keletiben kapott helyet a kastélykápolna, melynek falait Joseph Ignaz Mildorfer freskói díszítik. Jellegzetes az épület sávos vakolattal díszített homlokzata. Egyébként a kastély külső formájában építése óta jelentős változás nem következett be. A belső tereket az 1860-as években Esterházy Pál újíttatta fel, ekkor került kialakításra a Nádor-terem és az Ősök csarnoka is. A mai múzeum folyosóján áthaladva érünk a díszterembe, ismertebb nevén Nádor-terembe. Itt láthatjuk azt a festményt, mely Pápát az 1700-as évek közepén ábrázolja. A Nádor-terem jellegzetes barokk berendezésével, intarziás parkettájával, barokk kályhájával sokat érzékeltet abból, milyen lehetett a kastély korábbi állapotában. A múzeumban több korabeli bútort, festményt, használati tárgyat őriznek, de ezek többsége nem a kastélyból származik, később került ide. A Krisztus mennybemenetelét ábrázoló freskót Johann Ignaz Mildorfer, a bécsi akadémia tanára készítette 1750 körül. A lapos kupolát tartó boltívek ívháromszögében angyalfigurák tartják Jézus szenvedésének relikviáit, a töviskoszorút, a kalapácsot a szegekkel, a lándzsát és a kelyhet. A párkány fölött emelkedik föl a feltámadt Jézus angyalseregtől körülvéve a Szentháromság másik két személyéhez.[4] 2015-től itt található a főúri enteriőrt bemutató kiállítás, ahol a grófi kastély életének képviselői segítségével bepillantást nyerhetnek a barokk főúri élet hétköznapjaiba és a megelevenedett múlt különleges élményében részesülhetnek. A látogatás a felújításban érintett helyiségeket érinti.

Kastélykápolna

Az keleti szárny végében nyolcszögletű kápolna, kompozit pilasztertagolással, háromrészes, fogazott főpárkánnyal kapott helyet. A nyílások felett törtvonalú szemöldök. A kápolna kifestése a kutatás mai állása szerint Joseph Ignaz Mildorfer műve 1754-ből. A csegelyeken a Passió eszközeit tartó angyalok, a kupolán Jézus Krisztus mennybemenetele látható. A kastély kápolnája 1945-től zárva volt, majd 2015-től ismételten az építtető és mélyen hívő Esterházy család szándékai szerinti megszentelt hely, ahol katolikus istentiszteleteket, esküvőket és keresztelőket lehet tartani.[6] Egykori kápolnájában ma is látható az épen fennmaradt, eredeti barokk falkép, melynek restaurálásáért 1990-ben Europa Nostra-díjat kapott a város.

A lépcsőház

Belépve az előcsarnokba jutunk. A barokk pompájú, kőkorláttal és stukkós mennyezettel pompázó lépcsőház, melyet gyakran hasonlítanak a pozsonyi Nyáry-palota híres lépcsőházához. Ezen át érhetünk fel az emeletre.

Kerítés és kapuoroszlánok

Az 1860-as években történt átépítés során állították fel a Párizsból hozatott kastélykaput. A díszudvaron állnak az egykor kapuőrző, címertartó oroszlán-kőszobrok. A kastély bejáratát őrző két kapuoroszlán már az 1790-es években elkészült.[7] A kerítés megsemmisült, a kapunak is nyoma veszett 1945-ben.

Várkert

Az Esterházy kastély parkjába, a pápaiak által csak Várkertnek emlegetett park kiterjedt zöldfelületként övezi az épületet. A háború előtt óriási volt, a mainál többszörösen nagyobb, jórészt vadaspark, amelybe a köznép jobbára nem tehette be a lábát. A háború után aztán fejszéstől jöttek ide az addig kirekesztettek, irtani való erdőnek nézve azt, ami ekkor már csak volt a grófé s így a magukét pusztították. A faritkaságokban, ősplatánokban bővelkedő Várkertet Evlija Cselebi, a híres török világutazó is említi írásban és "Irem kertjéhez hasonló gyönyörű kertnek" nevezi. A park megcsonkítva, majd a közelmúltban helyreállítva is szép, a megmaradt ősfák sok ölnyi kerületű törzsei, irdatlan ágkarjai, a juharok, kőrisek, gesztenyék, sajmeggyek, vörösfenyők, bükkök oltalmában.[8]

Váristálló és kocsiszín

A kastélytól keletre, arra merőleges tengellyel helyezkedik el a szintén Grossmann József tervezte istálló (jobb oldalon) és kocsiszín (bal oldalon) épülete. A sarokrizalitos építmény középső részén vízszintes vakolatsávozás, falfülkékben ovális alakú nyílások (részben átalakítva), középen pillérek keretezte, váll- és záróköves, félkörzáródású, kőkeretes kapu. A sarokrizalitokat falsávok tagolják, közöttük egyenes záródású, szalagkeretes ablakok. Az épületet 1980-81-ben Varga István tervei szerint szállóvá alakították, ám középső része ma is őrzi eredeti formáját: négy dór pilléren nyugvó hevederes csehsüvegboltozatos tér. A rizalitokon manzárd-, középen nyeregtető, cserépfedés. Az istálló-kocsiszín előtt jobb és bal oldalon őrségházak állnak. Három-, illetve kéttengelyes homlokzatukat falsávok tagolják, háromrészes főpárkány zárja. Az egyenes záródású, szalagkeretes, könyöklős ablakok alatt faltükör, felettük táblázat. Manzárdtető, cserépfedés, ovális padlástéri ablakok. Lakóházakká alakítva.[9] A közelmúltban zajlott felújítás nem érintette.

Felújítása

 
Kastély egykori sárga homlokzatával egy régi légifotón

Az építést követően a belső terek tekintetében az 1860-as években lezajlott felújítás és építés volt jelentős. A második világháborút követően a berendezési tárgyai eltűntek, az épület állaga a más célú használat és karbantartás hiányában pusztult.

Az első jelentősebb beavatkozásra 40 évet kellett várni. 1988-89-ben újították fel az egykori kápolnát, 1999 és 2003 között a tetőszerkezetet, 2011-ben 960 nm-en a főúri enteriőrt újították fel. 2015. április 17-én átadták a pince és a padlás kivételével megújult helyiségeket mintegy 3600 négyzetméteren. Elkészültek a tárlatoknak helyet adó kiállítótermek, a marionett bábszínház, a moziterem, a kávéház, a kiszolgáló helyiségek, valamint a rendezvénytermek kialakítása, berendezése. Az építési engedélyben a műemlékvédelmi hatóság előírta az épület kutatását, amit festőrestaurátorok és régészek végeztek el. A kutatások során előkerültek bemutatásra érdemes leletek, például 19. századi fal- és mennyezetfestések. Ez a munka kissé kitolta az eredetileg tervezett határidőt és több pénzt igényelt, amit pályázaton egészített ki a város. A 2015. április 17-ig elvégzett beruházás költsége 3 milliárd forintos volt.

Tervek a jövőben

Hátra van még a kastély kerítésének helyreállítása, a kovácsoltvas díszkapu újrakészíttetése, a kastélypark rendezése, a váristáló és az őrházak felújítása, újraépítése, a Tapolca medrének revitalizálása, valamint a belső és a külső Várkert felújítása

Forrás:wikipédia

 

 

 

Kiemelt ApróHirdetések

További kiemelt ApróHirdetések »

 

 

HelyiVilága Magazin ajánló

További magazin cikkek »

 

Helyi látnivalók

További helyi látnivalók »

 

Helyi Programok / események

További helyi programok / események »

 

Helyi szolgáltatók

További helyi szolgáltatók »