Vallási felekezetek

Település:
Zala megye, Keszthely


Evangélikus templom


A felújított evangélikus templom az 1920-as években épült. A templom és a mellette lévő parókia Szeghalmy Bálint tervei alapján készült, külseje német stílusjegyeket visel. A templom első oltárképét Hencz Lajos festőművész készítette.

lEőször Festetics Kristóf idejében (1739-176) kerültek evangélikusok Keszthelyre, amikor a földbirtokos német iparosokat telepített ide. Kapcsolatba léptek az ősi kővágóőrsi gyülekezettel, és oda jártak vasárnaponként templomba. Az 1832-ben Keszthelyre települt Carl Anton Opel (1. kép) hamburgi nyerges- és szíjgyártó-mester kezdte el az itt élő evangélikusok gyülekezetté szervezését.1848-ban Keszthely Eőrs (Kővágóőrs) leánygyülekezete, 60 lélekkel. 

Az 1875. évi egyházkerületi névtárban Keszthely, mint Kővágó-Eőrs mezőváros szórványa szerepel. 

Hosszas szervezőmunka után 1909-ben alakult meg az egyházjogilag Kővágóőrshöz tartozó keszthelyi missziói gyülekezet. 1921-ben Kapi Béla püspök Reichert Gyula nyugalmazott lelkészt kinevezte - Keszthely székhellyel - a kővágóőrsi anyagyülekezet segédlelkészének. D. Kapi Béla püspök 1926-ban rendelte el a Keszthely székhelyű, önálló missziói körzet szervezési munkáinak megkezdését. 

A megalakulás idején, Keszthelyen 380, Tapolcán 120, Sümegen 83, a 32 szórvány-községben 150, összesen 733 lélek tartozott a missziói körzethez. Reichert Gyula utódja Menyhár István addigi püspöki titkár lett, akit az önállóvá vált missziói gyülekezet 1926. szeptember 25-én, egyhangú döntéssel lelkészéül választott. 

A templom és a mellette lévő parókia Szeghalmy Bálint  tervei alapján készült. Az alapkövet 1928. augusztus 28-án - Nagy Lajos esperes szolgálatával végzett istentiszteletet követően - helyezték el.  Felavatásukat D. Kapi Béla püspök végezte 1929. augusztus 4-én. 

A templom első oltárképét Hencz Lajos festőművész, a polgári iskola rajztanára készítette. (7. kép) A templom szószéke a nőegylet adományából készült. A keresztelő-medencét Németh György tanító és családja adományozta. 1939 májusában a pécsi Angster cégnél készített orgonával  és új oltárképpel  gazdagodott a gyülekezet, melyet Oppel Imre akadémiai tanár készített. 

Menyhár István lelkészt 1949. május 1-től Mesterházy Ferenc követi a gyülekezet lelkészi állásában. 

Az ő szolgálata alatt a gyülekezet nagy áldozatok árán felújította templomátés a lelkészlakást. 1979. február 1-től a keszthelyi missziói körzetet az Északi Evangélikus Egyházkerületből a Déli Evangélikus Egyházkerülethez, ezen belül a Somogy Zalai Egyházmegyéhez csatolták. 
Mesterházy Ferenc nyugdíjbavonulása után - 1980. szeptember 1-től - ifj. Hafenscher Károly segédlelkészt bízta meg dr. Káldy Zoltán püspök a missziói körzetben lakó hívek gondozásával. 

Ifj. Hafenscher Károly 1985. június 14-ig szolgált a gyülekezetben. Utódjául Véghelyi Antalt helyezte ki az egyházkerület püspöke, akit - másfél évi adminisztrátor lelkészi szolgálat után -1986. október 13-án választott parókus lelkészéül a gyülekezet. 

1990-ben Véghelyi Antal lelkész új szolgálati helyre távozott. Utódjául - 1990. november 28-án - Nagyné Szeker Évát választotta a gyülekezet. 

A szépen folyó lelki építkezés mellett súlyos gondként jelentkezett a templom álagának egyre romló helyzete, majd 1995-ben történt életveszélyessé nyilvánítása, mely kérdésessé tette fennmaradását is. Végül másfél évi munkával sikerült megmenteni. A nagymértékű felújítás költségei megközelítették a 30 millió forintot, melyet a város, a megye, az országos egyház, a bajor egyház és a hívek áldozatkészsége biztosított. A felújított templomot - 1997. december 14-én - hálaadó istentiszteleten szentelték fel. 

Alig telt el pár év, és újabb munkába kezdett a gyülekezet. A meglévő épület átalakításával, és emelet ráépítésével stílusában a templomhoz igazodó gyülekezeti házat építettek. A szépen és korszerűen kivitelezett épület lehetőséget biztosít a gyülekezeti alkalmak megrendezésére, otthont ad a lelkészcsaládnak, és lehetővé teszi a kényelmes hivatali munkavégzést is. Felavatása 2001. október 27-én volt Ittzés János püspök szolgálatával.

Cím: Deák Ferenc u. 18.

Forrás: Evangélikus Egyház Keszthely weboldala

 

 

 

Kiemelt ApróHirdetések

További kiemelt ApróHirdetések »

 

 

HelyiVilága Magazin ajánló

További magazin cikkek »

 

Helyi látnivalók

További helyi látnivalók »

 

Helyi Programok / események

További helyi programok / események »

 

Helyi szolgáltatók

További helyi szolgáltatók »