Kulturális intézmények

Település:
Borsod-Abaúj-Zemplén megye, Sátoraljaújhely

Létrehozva:
2019-11-23 16:13:43


Kossuth Lajos Művelődési Központ


3980. Sátoraljaújhely, Táncsics tér 3. Tel: +3647321727

 
 
Sátoraljaújhely legnagyobb közművelődési intézménye a volt Városi Vígadó épületében (Táncsics tér 3.) található. 1950-től népművelési feladatokat végző művelődési ház, 1971-től területi feladatokat is ellátó városi-járási művelődési központ. 1971-ben "kiváló" címmel tüntették ki, s ebben az évben vette fel  Kossuth Lajos nevét.
 
Nemzetközi hírű táncegyüttese, a Hegyalja Népi Együttes őrzi a környékbeli néptánc-hagyományokat. Színháztermében rendszeresek a színpadi előadások, hangversenyek, fesztiválok, filmvetítések.
 
 
1950-ben Sátoraljaújhely hivatalosan is megszűnt Zemplén Vármegye székhelye lenni, megalakult a Kossuth Lajos Művelődési Ház, melyre elsősorban átszervezési feladatok vártak. Ebben az időszakban szerveződött a műkedvelő színjátszás, operetteket, drámákat, népszínműveket játszottak, a hivatásos színjátszás területén pedig lendületet kapott a tájszínházi mozgalom szerte az országban. Az akkori tájnapló bejegyzései egy csaknem romantikus hősi korszakról beszéltek. A ponyvás teherautók - a Déryné-korszak ekhós szekereinek utódai - a legtávolabbi helyekre is elvitték a színművészeket.
 
A 80-as évek elején nagyszabású épület rekonstrukció után, 1983-ban adták át az újruhába öltözetett épületkomplexumot.
A XXI. Század szintén felújítással, átalakítással kezdődött. Megújult, modernné vált a mozi, a színházterem, a pódiumterem, az emeleti szalon, irodák, az aula.
 
Színház
 
Sátoraljaújhely színházi múltja egészen a XIX. Századig nyúlik vissza. Az 1830-as évek elején már Déryné is játszott városunkban. Mivel a Kaszinó nagyterme, a megyeháza, a csizmadiaszín és az iparoskör kicsi volt a színtársulatoknak, az 1879-es Zemplén megyei törvényhatóság úgy döntött, hogy színházat kell építeni, mely színház a mai Színházközben állt, és 1928-ig működött.
 
A város közönsége a kor megnövekedett igényeinek megfelelő színházat kívánt. 1929. január 12-én átadták az új Színház-Mozi-Hangversenyterem-Vígadó épületét, (jelenlegi Kossuth Lajos Művelődési Központ).
 
Forrás:satoraljaujhely.hu

 

 

 

 

 

HelyiVilága Magazin ajánló

További magazin cikkek »

 

Helyi látnivalók

További helyi látnivalók »

 

Helyi Programok / események

További helyi programok / események »

 

Helyi szolgáltatók

További helyi szolgáltatók »