Kulturális intézmények

Település:
Csongrád megye, Makó


Natura Marosmenti Művésztelep


A 2007-ben létrehozott Natura – Marosmenti Művésztelep a város patinás alkotótelepeinek hagyományát tervezi folytatni, de programját megújítva, korszerűsítve. Működtetője – anyagi eszközeinek kezelője – a Makó Művészetéért Alapítvány. Az alkotótelep fő támogatója Makó Város Önkormányzata.

A Natura – Marosmenti Művésztelep előzményeként működött több makói alkotótelep: 1971-1976-ig a Rudnay szellemében útjára indított Maros menti Művésztelep, amelyet jogutódként az 1976-ban megalakult, később nemzetközi ismertségre szert tett Makói Grafikai Művésztelep követett Kocsis Imre grafikusművész vezetésével. 1996–97-ben ennek örökébe lépett a megújult második Makói Grafikai Művésztelep. Ezzel párhuzamosan indult 1991-ben a Makói Művésztelep, amely 1991-2006 működött. Ez utóbbi Erdélyből, Kárpátaljáról, a Vajdaságból meghívott magyar nemzetiségű művészek részvételével működő, a városhoz szorosan kötődő alkotó közösséget hozott létre. A NATURA – Marosmenti Művésztelep 2007-ben kezdte meg működését, egy kétnapos szimpóziummal, amelyen a művésztelep szakmai stratégiáját alapozták meg. A megújult művésztelep vezetői: Karsai Ildikó grafikusművész, kurátora dr. Tóth Attila művészeti író. Az Alkotótelepi Tanácsban mások mellett Lóránt János festőművész, Prokai Gábor, és dr. Nagy Imre művészettörténész vesznek részt.

A NATÚRA – MAROSMENTI MŰVÉSZTELEP céljai:

Megtartani tervezi az elődként működött makói művésztelepek eredményeit, folytatni az előző művésztelep több, mint másfél évtized alatt megteremtett hagyományát, amely alkotási, bemutatkozási lehetőséget biztosít a Kárpát-medencei képzőművészek számára.

Nemzetközi kitekintéssel, elsősorban a hazai kortárs képzőművészet Dél-alföldi kötődésű törekvéseinek katalizátora kíván lenni. Célja nemzetközileg elismert magyar és külhoni művészek közös műhelyének létrehozása, a törekvéseikben hasonló elveket valló alkotók szellemi közösségének kialakítása.

Azokat az alkotókat gyűjti egybe közös munkára Makón, akik a különféle műfajú vizuális kifejezésben a természetből, mint kimeríthetetlen ihletforrásból indulnak ki.

Az alkotótelep fakultatív programjának szánjuk 2008-ban a helyileg Nagyéren megvalósuló, de az egész alkotótelep szakmai együttműködését és együttgondolkodását igénylő környezetalakító programot. Ennek konkrét eredményeként az öt makói körforgalom egyikén egy természetben található anyagokból megvalósítandó vizuális jel, köztéri alkotás felállítását tervezzük.

Az alkotótelep működése

Időpont: minden év augusztusa, a hónap első három hete

Részvételi lehetőség: hivatásos alkotók számára

Műfaj: különböző képzőművészeti ágak (festőművészet, szobrászat, grafika, fotó stb.)

Jelentkezés: pályázat alapján, illetve szakmai anyag bemutatásával, meghívással. A Művésztelepen minden évben legalább10, de legfeljebb 17 képzőművész vehet részt. Ebből 10 fő a szakmai vezetés döntése nyomán, a további résztvevők pályázat útján kaphatnak meghívást.

Részvétel: az Alkotótelepi tanács döntése alapján.

Az alkotótelep szolgáltatásai: szállás, háromszori étkezés, anyagköltség-térítés, műhelyhasználat, szakmai programok, előadások.

Ellenszolgáltatás: A Művésztelepen született képzőművészeti alkotások közül minden képzőművész 2 db alkotást – a szakmai vezetés előzetes döntése alapján – térítés nélkül a Művésztelep tulajdonába és birtokába ad.

 

 

 

 

 

HelyiVilága Magazin ajánló

További magazin cikkek »

 

Helyi látnivalók

További helyi látnivalók »

 

Helyi Programok / események

További helyi programok / események »

 

Helyi szolgáltatók

További helyi szolgáltatók »