Település:
Budapest, 11. kerület
Sas-hegy
1112. Budapest, Xl.ker. Tájék u. 24. Tel: 06/30/408-4370
A Sas-hegy Budapesten található, 266 méter magas magaslat. A terület egy része Budai Sas-hegy Természetvédelmi Terület néven 1958-tól természetvédelem alatt áll. A tanösvény csak szakvezetéssel látogatható.
Sas-hegy
Magasság
266 m
Hegység
Budai-hegység
Elhelyezkedése
Pozíció a Budai-hegység térképén
é. sz. 47° 28′ 52″, k. h. 19° 00′ 59″
Fekvése
Budapest XI. kerületének és Budapest XII. kerületének határán, a Széchenyi-hegytől keletre, a Gellért-hegytől délnyugatra, a Sasadnak nevezett városrész peremén található. Főútja a Hegyalja út, a természetvédelmi terület bejáratát erről letérve a Korompai utca – Tájék utca útvonalon lehet megközelíteni.
Leírása
Három csúcsú hegy. Meredek, sziklás, részben kopár felszínű.
A Sas-hegy állatvilága és Budai Sas-hegy Természetvédelmi Terület.
A dolomit sziklacsúcs jellegzetes társulása a dolomitsziklagyep, amely a Budai-hegységben gyakori, de ritka és védett növény- és állatfajoknak ad otthont. A hegy, különleges mikroklímája miatt maradványfajok és bennszülött fajok fennmaradását tette lehetővé. Állatvilágából a pannon gyík és a bikapók, növényvilágából a nőszirom, a budai nyúlfarkfű, a magyar gurgolya, a Szent István-szegfű, a Sadler-imola és a csikófark emelkedik ki. A kutatók 173 pókfajt azonosítottak a hegyen, amelyek közül négy az egész világon csak itt honos.
Geológiája
A Sas-hegy dolomitos kőzetébe épült a budai márga, amelynek térfogata a vízfelvétellel együtt változik.
A hegy lassan csúszik délre a ráépített házakkal együtt, amelyeknek a falai a talaj tulajdonságai miatt gyakran megrepedeznek. A talaj mozgásához valószínűleg az is hozzájárul, hogy a természetes lefolyó árkokból az idők során feltöltéssel utak keletkeztek, ilyen például a Sasadi út egy része, vagy a sasadi határban az őszibarackos kertek egyszerű betemetésével, buldózeres talajegyengetés és feltöltés után megépített gazdagréti lakótelep.
Lakossága
Az 1990. évi népszámlálás adatai szerint a Sashegy lakossága 9030 fő volt, ebből 7969 a XI., 1061 fő a XII. kerületi részen lakott.
Oktatás
A Sas-hegy XII. kerületi oldalán működik az Arany János Általános Iskola és Gimnázium, a XI. kerületi oldalon a Farkasréti Általános Iskola.
Obszervatórium
A Sas-hegy meredek lejtőjén, az Arany János iskola közelében egy föld alatti alagútban működik 1966-tól a budapesti földrengésjelző obszervatórium (az MTA Geodéziai és Geofizikai Kutatóintézete részeként). Az alagutat a második világháború alatt építették katonai célokra, Budapest légvédelme irányításának részét képezte, de a polgári lakosság is használhatta légoltalmi óvóhelyként. A magasabbik csúcson légvédelmi üteg kiépített állása volt, melynek romjai még ma is látszanak.
Megközelítése
autóval: ingyenesen parkolhatunk a Látogatóközpont előtt
tömegközlekedés: busz: 8E, 908-as éjszakai busz Korompai utcai megállóhelyétől kb. 500 métert kell felsétálni a Látogatóközpontig
A XI. kerület szélén magasodó, kopárnak tűnő Sas-hegyről sokan nem is tudják, milyen egyedi, izgalmas és lenyűgöző pontja a fővárosnak. A hegy oldalában kialakított tanösvényen végigsétálva szinte elfelejtjük, hogy valójában egy nyüzsgő nagyváros vesz körbe minket. Szerencsére erre csak a mindenhonnan elénk táruló szemkápráztató panoráma emlékeztet: egész Buda a lábunk alatt terül el. A tanösvény és a kilátó azonban csak nyitvatartási időben, belépődíj ellenében látogatható.
A Sas-hegy védett területén lévő látogatóközpont elé érkezve 4-5 parkolóhelyet találunk a biciklitároló közelében. A bejárat mellett ismertető táblát látunk, amit hallgatva megtudhatjuk, hogy miért különleges a Sas-hegy, mit láthatunk itt és az alapvető látogatói információkat is megszerezhetjük. Innen sétálunk át a pannon gyíkokkal díszített kapun, ahonnan néhány lépcső vezet fel a 2008-ban felújított látogatóközpontba.
Látogatóközpont
Az épületben színes képek, falba rejtett tárolók, ablakok mögé bújtatott leírások szórakoztatják a látogatókat. A gyerekeknek kis sámlit is biztosítottak, így ők is megtapasztalhatnak mindent, amit a felnőttek. A látogatóközpont alsó szintjén kapott helyet a Sólyomszem játék, aminek segítségével megtapasztalhatjuk, hogy mit lát a hegy fölött repülő vörös vércse. Ugyanitt két rövidfilmet is megnézhetünk, amelyek megismertetnek minket a hegy történetével és jellegzetes élővilágával. Az épület felső szintjéről szép kilátás nyílik a kilátóra és a környező vidékre. Ezen a szinten rendszeresen tartanak előadásokat, illetve születésnapi rendezvényeknek is helyet ad az üvegfalú építmény. A látogatóközpontnál nyaranta kisállat bemutatókon is részt vehetünk, ahol testközelből találkozhatunk görénnyel, borzzal, nyesttel. Emellett csillagsétákat is indítanak a Sas-hegyen.
Az épületbe lépve mosolygós szakvezetők várnak ránk és miközben megváltjuk jegyünket a tanösvényen vezető túrára, már lelkesen mesélni is kezdenek a Sas-hegyről. Az óránként induló, nagyjából 850 méter hosszú tanösvényt egyszerű utcai cipőben, gyerekkel és nagyszülőkkel együtt 50 perc alatt végig lehet járni. A tanösvényen csak szakvezető kíséretében járhatunk, aminek több oka is van: a keskeny, kavicsos ösvény meredek sziklafalak mellett vezet el, ahol nem árt, ha van egy vezetőnk, emellett olyan védett növények borítják a hegyet, amiket mindenképpen védeni kell a hozzá nem értő kezek elől. Persze nem csak emiatt jó, hogy van velünk egy vezető, hanem azért is, mert olyan érdekes természeti jelenségekre hívják fel a figyelmünket, amiket aligha vennénk észre, ha egymagunk járjuk az ösvényt. A szakvezetők pedig ezen kívül olyan történeteket is ismernek, amikkel még varázslatosabbá tehetik az amúgy is izgalmas túrát.
A tanösvény első megállópontján jól értelmezhető ábrák segítségével ismertetik a betartandó szabályokat, majd egy ivókúthoz érünk, ahol napsütéses időben fali gyíkok szoktak napozni. A követező két megállóhely is a gyíkokhoz kapcsolódik: két szabadtéri terráriumot alakítottak ki a tanösvény mentén. Az elsőben zöld gyíkok kaptak otthont, amik szép időben általában a fatörzseken napozva pihennek, így a látogatók megcsodálhatják a barnás-zöldes nőstényeket a kék-zöld-barna színű, díszesebb hímek társaságában. A második kültéri bemutatóban sokáig egy pannon gyík lakott, ám az állat nem érezte jól magát bezárva, ezért 2017-ben valószínűleg fali gyíkokat költöztetnek a terráriumba. Az ismertető tábla jóvoltából azért megnézhetjük a terület címerállatát, az apró termetű pannon gyíkot. Ezt a gyíkfajt Kitaibel Pál magyar botanikus a Sas-hegyen fedezte fel, cserébe az latin nevében megőrizte a természettudós nevét (Ablepharus kitaibelii).
a Sas-hegy pannon gyíkokkal díszített bejárata látszódik.
Ezt követően válik el a tanösvény útvonala a kilátóhoz vezető úttól. Az illetéktelenek elől korláttal elválasztott ösvény egy régi katonai bunker mellett halad el, ahol megismerjük Józsi, a két méteres haragos sikló történetét, akinek téli alvóhelye volt a bunker. Józsit egy ideje nem látták, de leszármazottai ma benépesítik a Sas-hegyet. Útközben a szakvezető megmutat nekünk néhány növényt, például a kiirthatatlan orgonát, a dudoros törzsű molyhos tölgyet, a piros bogyójú sóskaborbolyát, az egybibés galagonyát és az ostormén bangitát.
A Sas-hegy egyik legkülönlegesebb tulajdonsága, hogy a viszonylag kis területen két teljesen eltérő mikroklíma figyelhető meg: a déli oldal mediterrán, az északi ezzel szemben magashegységi. A déli oldal közepére érve hőmérőn figyelhetjük meg a melegebb oldal hőmérsékletét, ami általában legalább 5 °C-kal többet mutat, mint az északi oldal hőmérője. Ennek oka a fehér dolomitsziklákban rejlik, amelyek összegyűjtik és visszaverik a fényt. A mélybe tekintve érdekes sziklát figyelhetünk meg, amit ha sokáig nézünk, egy bozontos fej profilja rajzolódik ki benne, ez a Beethoven-szikla. A hegy déli részén leginkább kopár dolomitsziklákat találunk, amin növényzet csak foltokban látható. Ennek az oldalnak az egyik kis túlélő növénye a magyar gurgolya, ami kifejezetten szereti a dolomit sziklás környezetet. Szintén itt figyelhető meg a kissé jelentéktelen kinézetű, de fokozottan védett csikófark, amelynek érdekessége, hogy a Sas-hegyen csak hímnemű növényeket, a Gellért-hegyen pedig csak nőnemű csikófarkakat láthatunk. A csikófarkak távszerelmének beteljesedése a kedvező széljárásra van bízva: ha a szél nem fújja magvaikat egymás felé, nem nőnek kis csikófarkak.
a Sas-hegy kopárabb, déli oldala
a hegy déli oldalának egy szakaszán kis fahidak vezetnek
a Beethoven-szikla az őszi lombkoronák előtt
a hegy déli oldalán növő csikófark
Gellért-hegy a Sas-hegyről nézve
Az ösvényt követve a Sas-hegy keleti kiugrójához érkezünk, ami kilátóhelyként szolgált a mai kilátópont megépítése előtt. Az elénk táruló látvány elképesztő: lábunk alatt hever a Kis-Gellért-hegy, a hegy aljába épített villák teteje húzódik alattunk, és Buda legtöbb része már innen szemügyre vehető, pedig még nem is értünk fel a csúcsra! Tekintetünket azért ne vessük túl messzire, hiszen ha jobban megnézzük a hegy oldalát, egy újabb izgalmas formájú sziklát látunk. Ezt könnyebb felismerni, mint néhány perce a zeneszerző mellszobrát: ez a város felé igyekvő állat-forma a Medve-szikla nevet viseli.
Kis-Gellért-hegy
a hegy keleti részén is keskeny ösvény vezet
Medve-szikla a Sas-hegy keleti oldalán, háttérben a Dorottya Udvarral
a BAH-csomópont a tanösvényről nézve
Az északi részen vezető úton felpillantva egy régi szellőzőnyílást láthatunk, ami egy négykézláb végigmászható csőben vezet le a tanösvénytől lentebb lévő épületig, amiről kiderül, hogy az MTA szeizmológiai obszervatóriuma működik benne, saját földrengésmérő műszerrel. A hegy északi oldala növényekben gazdag, jellegzetessége a budai nyúlfarkfű, amely hazánkban szinte csak a Sas-hegyen található meg. Az itt elhelyezett hőmérő általában pár fokkal mutat kevesebbet, mint déli párja, de volt rá példa, hogy 15-20 °C különbséget jelzett a két hőmérő ugyanabban az időben. Szemkápráztató panorámával bíró szerpentines útszakasz után a tanösvény végére érünk, vissza a Látogatóközponthoz. Innen kőburkolatos, kerekesszékkel és babakocsival is használható út vezet fel a kilátóhoz.
Mielőtt felérnénk a kilátóhoz, a 2012-ben állított Sasfa hívja fel magára a figyelmünket. A fából faragott szobor aljában elhelyezett tábla a hegy nevére vonatkozó legendát meséli el, amely szerint 1686 szeptemberében, amikor Buda várát sikerült visszafoglalni a törököktől, az örömünnepen erről a hegyről sasok, a szabadság madarai szálltak a Budai Vár felé, ezért kapta a Sas-hegy nevet. A több méter magas szobor ennek a legendának állít emléket, valamint a hegy fölött vadászó ragadozómadaraknak is pihenőhelyet ad.
Nyitva tartás
Február 27. – november 1.
Kedd, péntek, hétvége, valamint ünnepnapokon: 10-18 óráig
Vezetett tanösvény látogatás:
Szombaton és vasárnap 11-17 óráig óránként
Kedden, pénteken és ünnepnapokon igény szerint
A Sas-hegyi Látogatóközpont hivatalos weboldala: www.dunaipoly.hu/sas-hegyi-latogatokozpont
HelyiVilága Magazin ajánló
Mégsem a cukor az ellenség? Így igyad a kávét, ha hosszú életet akarsz!
Egészség, Tévhitek
Márton-napi népszokások
Nagyvilág, Érdekességek
Futsal: Kiskunmajsán rendezik az U-17-es fiú megyei döntőt
Életmód, Sport, fittness
Fecske
Cukiságok, Állati cukiságok
A kávé gátolja a növekedést
Egészség, Tévhitek
Csináld magad
Nagyvilág, Érdekességek
Vörös szőlő
Egészség, Megelőzés
Nóniusz Ló
Cukiságok, Állati cukiságok
Lovasszánozás az Aranyos völgyében
Utazás, Élmények, beszámolók
Helyi látnivalók
Putnoki Kilátó
Borsod-Abaúj-Zemplén megye, Putnok
I. világháborús emlékmű
Budapest, 19. kerület
Szent Anna római katolikus templom és templomkert, Taksony
Pest megye, Taksony
Kisduna
Komárom-Esztergom megye, Esztergom
Kőkúti Dombi Tó
Bács-Kiskun megye, Kiskunmajsa
Tiszavasvári Fehér Szik
Szabolcs-Szatmár-Bereg megye, Tiszavasvári
Jósa András Múzeum
Szabolcs-Szatmár-Bereg megye, Nyíregyháza
Mozdony és alagút
Veszprém megye, Balatonalmádi
Vajda János mellszobra
Fejér megye, Bicske
Helyi Programok / események
Adventi gyertyagyújtás I.
Programok
Házi fagylaltozó a Csokoládé múzeumban
Programok
Október 22-én emlékeznek az 1956-os forradalomra Kiskunmajsán
Programok
Tatabányai Retro Fesztivál
Programok
"és népem a magyar"
Programok
Hegyvidéki Sportközpont
Programok
Ifjúsági bérletes színházi előadások
Programok
Karády zárkája
Programok
ORSZÁGOS FARSANGI FÁNKFESZTIVÁL 2020 NAGYKANIZSA
Programok
További helyi programok / események »
Helyi szolgáltatók
Jánoshalma Általános Iskola
Bács-Kiskun megye, Jánoshalma
Csillag Óvoda
Komárom-Esztergom megye, Komárom
Izsák Város Polgármesteri Hivatal
Bács-Kiskun megye, Izsák
Általános Iskola, Gimnázium és Alapfokú Művészeti Iskola
Fejér megye, Gárdony
Zalaszentgróti Egészségfejlesztési Iroda
Zala megye, Zalaszentgrót
Kistópart Vendéglő, Hódmezővásárhely
Csongrád megye, Hódmezővásárhely
Zalaegerszegi Evangélikus templom
Zala megye, Zalaegerszeg
Márki Sándor helytörténeti Gyűjtemény
Békés megye, Sarkad
Polgármesteri Tájékoztató
Békés megye, Csorvás