Múzeumok, galériák

Település:
Borsod-Abaúj-Zemplén megye, Sátoraljaújhely


Kazinczy Ferenc Emlékcsarnok


3980. Sátoraljaújhely-Széphalom Kazinczy Ferenc utca 273. Tel: +3647322351

 
 
Kazinczy Emlékcsarnok 
 
1859-ben a budapesti Magyar Tudományos Akadémia tagjai Kazinczy Ferenc születésének 100. évfordulóját ünnepelték, mely emlékünnepséget két hónapra rá szülőhelyén, Széphalmon is megtartották. Ekkor született meg egy nemzeti emlékhely létrehozásának ötlete, minek következtében néhány hónap múlva az Akadémia megvásárolta Kazinczy egykori széphalmi telkét.
 
A nemzeti emlékhely megépítése
 
A mauzóleum terveit a zseniális Ybl Miklós készítette el, melyben a lakóház nagy részét igyekezett eredeti formájában megőrizni.
 
Később, a ház falainak rossz állapota miatt ezt a tervet Koch Henrik és Szkalniczky Antal átdolgozták, aminek alapján Denk építő- és Szaleczky kőfaragó mesterek 1868-ban el is kezdték a munkálatokat. A görög templomokat utánzó neoklasszicista síremlék épületet 1873-ban adták át. Csarnokában Pesky JózsefKazinczyról készült portrészobra látható.
 
Kazinczy emlékhely
 
A mauzóleum bútorait Dobay István asztalos készítette, erre kerültek a Kazinczy-relikviák, majd a nagy magyar unokája, Becske Bálint gyűjtőmunkája eredményeképpen a XIX és XX. század fordulójára létrejött a múzeum, mely a Kazinczy család egykori használati tárgyait, képeit valamint festményeit mutatja be.
 
A Kazinczy emlékcsarnok körül elterülő park természetvédelmi terület, változatos flóra- és faunavilága a háborítatlan természetet idézi.
 
Kazinczy Ferenc sírja 
 
Kazinczy Ferenc széphalmi kúriájának kertjében 1806 augusztusában ásták meg az első sírt. Az író Kiss Jánosnak számolt be arról, hogy első gyermeke, Iphigenia augusztus 18-án meghalt, s hozzátette:
„Még akkor nap írtam a kassai püspöknek, hogy kertemnek azt az egy nyomát, ahova a gyermek temettetni fog, engedje felszenteltetni, s megengedte. Ott fekszik, itt Széphalmon, sírban, nem kriptában. Jobbja s balja mellett én és Sophie fogunk fekünni. Harang és ének nélkül temettük földbe. A plebánus csak halkal végzette el, amit tőle tiszte kívánt”.
 
Alig két és fél évvel később elhunyt Török Sophie anyai nagybátyja, gr. Rogendorf Kajetán, akit Kazinczyék befogadtak széphalmi otthonukba, s 1809. január 7-én ott meghalt. Őt is a kert megszentelt részében temették el. Kazinczy a kolerajárvány áldozataként 1831. augusztus 23-án hunyt el, s Kálniczky András kovácsvágási református lelkész temette el szűk körben, tizenötöd magával. A sírkertről az özvegy ezt írta Guzmics Izidornak:
„Kazinczy nyughelye csodálatos. Kőből padok s asztalok vannak a művészet nélkül kialakított, természetes kápolnában.Kora napkeltekor itt imádkozom gyönyörűséggel.”
 
Amikor 1842. február 14-én, 62 éves korában az özvegy, Török Zsófia meghalt, fia Kazinczy Lajos tiszteletben tartotta utolsó kívánságát, hogy vitesse Széphalomra, temesse férje mellé.
 
Forrás: satoraljaujhely.hu

 

 

 

 

 

HelyiVilága Magazin ajánló

További magazin cikkek »

 

Helyi látnivalók

További helyi látnivalók »

 

Helyi Programok / események

További helyi programok / események »

 

Helyi szolgáltatók

További helyi szolgáltatók »